چشمه مرتضی علی طبس

چشمه آب گرم و سرد مرتضی علی

چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است كه با داشتن چشمه‌های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی مورد توجه ویژه ‌است. گردشگران داخلی و خارجی از این مناطق كه طبیعت زیبایی نیز دارد استقبال می‌كنند.

در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس ، درحوالی روستای خرو دره ای وجود دارد که در آن ، آب چشمه ها ی کوچک وبزرگ جاری است وکال سردر نامیده می شود.

این چشمه ها پس از سرچشمه گرفتن از دامنه غربی کوه کش سیاه به سمت غرب جاری می گردند. این چشمه ها مبدا آبی اغلب مزارع و تامین آب باغات طبس می‌باشد كه از طریق نهر آبی به این شهر منتقل می‌شود. پس از حدود ‪۱۰دقیقه پیاده روی به منطقه‌ای می‌رسیم كه چشمه‌های متعدد آب بویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره‌ای نشات می‌گیرد كه به چشمه مرتضی علی معروف شده‌ است.‬.

چشمه های مرتضی علی در طبس

اولین چشمه به نام قنبر از شرق به غرب (به تبعیت از شیب و راستای دره) جاری بوده و آب آن سرد است. پس از طی 6 کیلومتر چشمه آب گرم مرتضی علی ظاهر گردیده که علت به وجود آمدن گرمای آب شکستگی و فشار گسلی می باشد. پس از تجمیع آب چشمه های مرتضی علی و قنبری آب حاصل پس از طی 300 متر به چشمه جعفری منتهی میشود.

چشمه مرتضی علی در آن واحد دو بخش سرد و گرم دارد که به موازات یکدیگر جریان پیدا می کنند. به این معنی که یک سمت چشمه سرد و سمت دیگر آن گرم است و شما با قدم زدن در آن می توانید یک پای خود را در آب سرد چشمه فرو کنید و پای دیگرتان را در آب گرم آن!

دلیل این اتفاق آن است که آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می کند که گاهی به 10درجه هم می رسد. غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در كف رودخانه باعث می‌شود که این آب ها تا مسافت حدود سیصد متری بستر رودخانه هم پیش بروند وبه طور کامل با هم مخلوط نشوند ، به این ترتیب می بینید که در یك طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد..

در طول راه، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی تان می کنند که روی آنها حفره‌های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته اند. بعضی از این حفره ها، چشمه های جوشان آب هستند که بزرگترین شان به چشمه مرتضی علی معروف شده‌ است

خیلی ها معتقدند این دره باریک، شباهت زیادی با تنگه واشی تهران دارد. اگر باز هم مسیر را ادامه دهید، به طاق یا سد شاه عباسی خواهید رسید كه از آثار تاریخی دوران صفویه محسوب می‌شود..

یکی از حیواناتی که شایددر مسیرخود ببیندیک نوع خرچنگ است که این خرچنگ به خاطر فراوانی اب همراه با ماهی ها ی چشمه در رودخانه زندگی می کنند.

چشمه مرتضی علی طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 29 مرداد 1393 با شماره 196 در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.