چهل ستون قزوین

چهل ستون قزوین

اکثر ما به محض شنیدن نام چهل ستون ،به یاد اصفهان می افتیم. اما جالب است بدانید بنایی که مروز قصد دارم معرفی کم، چهل ستون قزوین است.

عمارت چهل ستون ساختمانی هشت گوش و در دوطبقه به مساحت تقریبی ‎ ۵۰۰مترمربع بنا شده‌است.

عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی یکی از آثار مهم دوره صفویه در قزوین است که در مرکز شهر قزوین و در جنوب سبزه میدان (میدان آزادی)، در میان باغ بزرگی واقع شده است و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است. این بنا در دوره قاجاریه توسط محمد باقر سعدالسلطنه فرماندار وقت قزوین بازسازی شد و چهلستون نام گرفت.

معماری چهل ستون قزوین

این عمارت بر اساس نقشه یک معمار ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق‌های کوچکی در هر طبقه است و با شیوه شطرنجی خیلی کوچک ساخته و دارای پنجره‌های چوبی بسیار ظریف و زیبا است.

نقاشی‌های دیواری طبقه اول نمونه‌ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت جهانی است. این دیوارهای مزین به نقاشی و دیوارنگاره‌ها در نوع خود منحصر به فرد بوده و وجود سه لایه دیوارنگاره حاکی از گذشت ادوار مختلف تاریخی بر آن است.

مکتب حاکم بر این نقاشی‌ها از تغییر و تحولات سیاسی نیز تاثیر گرفته، به نحوی که ظهور نادرشاه و مکتب افشاریه در چهل ستون دیده می‌شود. همچنین ظهور قاجار نیز در سومین لایه نقاشی‌های کاخ چهل ستون دیده می‌شد که به مرور زمان از میان رفته‌است.

آدرس چهل ستون قزوین :

میدان آزادی (سبزه میدان)

 

 

صفحه چهل ستون قزوین به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی درشهرقزوین،استان قزوین،کشورایران،در سایت تفرجگاه ثبت شده است.

صفحه چهل ستون قزوین با کلید واژه های چهل ستون قزوین ، دیدنی های قزوین، طبیعت گردی در قزوین، چهل ستون قزوین، مکانهای دیدنی استان قزوین ، مسافرت به قزوین برچسب خورده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.