امازاده عباس ساری

امامزاده عبّاس (ع) ساری

امامزاده عبّاس (ع) ساری يکي از شاهكارهاي معماري قرن نهم هجري است.

بدنه اصلي بنا هشت ضلعي و بر بالاي اضلاع ، قرنيس هاي سينه كفتري وبالاي آن كمربندي هشت ضلعي و بالاي آن گنبد هرمي شكل هشت ضلعي وبرنوك اين بنا يك قنديل طلاكاري شده واقع شده و ارتفاع اين بنا ۳۰متر است.
نمازخانه ای متصل به بنا اصلی بقعه در سال ۱۳۷۰بصورت ۸ضلعی ساخته شده است.

این نمازخانه دارای یک اتاق کفش داری و یک اتاق پاسخ به سوالات شرعی و دردو طرف ورودی صحن اصلی دو نمازخانه کوچک زنانه واقع شده است و پس ازطی دو پله صحن هشت ضلعی نمازخانه اصلی قرار دارد.

پس ازطی یک راهرو کوچک صحن مطهر امامزاده عباس(ع) واقع شده است.

ظهور و بروز قبرامامزاده معصوم عبّاس بن موسی کاظم در ورودیه صحن مطهر یک درب چوبی نفیس قرار دارد و بر بالای آن پنجره مشبک قرار دارد وبر بالای این پنجره مشبک یک کتیبه وجود دارد که تاریخ ظهور و بروز قبرامامزاده عبّاس بر روی ان حک شده است.

متن این کتیبه بدین شرح است: « ظهور و بروز قبرامامزاده معصوم عبّاس بن موسی کاظم در پنجشنبه یکم ماه مبارک رمضان سنه سبع و عشرین و ثمانمائه واجازه فرمودند سیّد امیر بن سیّد شرف الدین حسینی درشب مذکور به ظهور وجود عام » ضریح صحن مطهر امامزاده عباس (ع) همچنین در صحن مطهر یک ضریح مشبک فلزی قرار داردکه درسال ۱۳۵۲ه.ش با سعی و اهتمام مردم مومن و هیئت امنا وقت آستانه و اداره اوقاف شهرستان ساری برروی مرقد امامزاده عبّاس نصب شده است که جلوه خاصی به بقعه داده است.

بر حاشیه بالای ضریح مشبک فلزی نو ساز آب طلایی و نقره ایی ابیاتی با خط خوش نستعلیق فضایلی حکاکی شده است. در موازات این ابیات از گوشه شمال غربی ضریح ،آیاتی از کلام الله مجید با خط خوش جمله: بسم ا… الرحمن الرحیم هل أتی علی الانسان تا امثالهم تبدیلا کتیبه فضایلی ۱۳۵۳دیده می شود .
داخل این ضریح فلزی یک صندوقی بسیار عالی و نفیس قرار دارد که درازای آن ۲۵۰و پهنای آن ۱۵۰و بلندی آن ۱۲۰سانتیمتر است و بر حاشیه آن آیاتی از کلام الله مجید و در وسط بدنه شمالی مقابل دریچه این عبارات حک شده است : « بسم الله الرحمن الرحیم هذالمشهدالمقدس الحضرات الکرام امامزادگان بحق عباس بن عبدالله بن موسی الکاظم و محمد و حسن و زید عمل الصندوق بسعی و اهتمام سیّد مرتضی بن سیّدعلی بن سیّد شمس الدین بن سیّد عبدالصمد بن سیِد شمس الدین بهرام نجار تحریرا فی التاریخ ماه جمادی الاخر سنه سبع و تسعین و ثمانمائه » شخصیت اصلی امامزاده عباّس (ع): امامزاده عبّاس از رواة محدثین شیعه بشمار می آید و تفسیر علی بن ابراهیم قمی (ع) را روایت کرده است .

در تأیید شجره امامزاده عبّاس (ع) امام فخر رازی در کتاب الشجره المبارکه صفحه 110 و 111 و عمیدی دانشمند نسب شناس در کتاب المشجّر الکشاف جلد یک صفحه 134 و کتاب تفسیر القمی جلد یک صفحه 17 و آیت‌الله العظمی خویی در کتاب معجم رجال الحدیث جلد 9 صفحه 239 از این شخصیت بزرگوار یاد می کنند.

امام فخر رازی در کتاب الشجره المبارکه صفحه 109 فرزندان امامزاده عباس را حسن ، زید و جعفر مکنی به ابومحمد معرفی می کند .

همچنانکه در کتیبه صندوقی که در داخل ضریح بر روی مزار این چهار امامزاده قرار دارد نوشته شده است : درکنار امامزاده عبّاس (ع) حسن و زید و محمد مدفون میباشند.

آدرس امام زاده عباس (ع) ساری

ساری ،جاده ساری به بهشهر(بلوار امام رضا)، بعد از پل تجن، محله آزاد گله، خیابان امامزاده عباس (ع)

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.