ساری

شهر ساری

شهر ساری واقع در کوهپایه‌های رشته کوه البرز دارای دو بخش کوهستانی و دشت است . از شمال به فاصله ۳۵ کیلومتر به دریای مازندران قرار دارد.

ساری به فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر ازتهران واقع شده است. توسط جاده فیروزکوه ۲۶۵کیلومتر و توسط جاده هراز ۲۵۰کیلومتر و به وسیله راه آهن شمال ۳۵۴ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

شهر ساری مرکز استان مازندران در شمال ایران، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهراستان مازندران است. به مردم اهل ساری، سارَوی گفته می‌شود. همچنین ساری با بیش از ۶۰۰۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین شهر شمال ایران است.

قدمت شهر ساری

براساس اکتشافاتی که در منطقه نوده در جنوب ساری به عمل آمده است، تکه سفال­ هایی دست ساز از دوره مس­ سنگی با پوشش قرمز و نقوش هندسی سیاه یا قهوه‌ای تیره پیدا شد. یک قطعه دور ریز تولید ابزار سنگی از جنس فلینت به رنگ کرم و سفال‌هایی از دوره مفرغ در طیف خاکستری تیره، سیاه و سنگ چین معماری شناسایی شده که نشان از قدمت ۶ هزار ساله شهر ساری دارد.

ساری در قرن اول هجری به دست فرخان ابن دابویه بربری محله‌ای تجدید بناشده ‌است.

ساری پایگاه آغامحمدخان کمی پیش از تاجگذاری قاجاربوده است.

ساری در گذر زمان

گیلان و مازندران تنها سرزمین هایی در آسیای غربی هستند، که در زمان حمله تازیان (اعراب) به ایران توسط ایشان فتح نشده بودند. زیرا گیلان و مازندران از همه طرف محفوظ هستند و راه‌های ورودی به این خطه‌ها بسیار سخت بوده‌است. کوهستان‌های البرز باعث شده که سپاه اعراب نتواند وارد گیلان و مازندران شوند . این باعث شد که این سرزمین‌ها هیچگاه با زور و ظلم فتح نشد. ولی شاهان ساری و شهریارکوه به کسانی که از ترس خلفای عباسی به مازندران پناه می‌آوردند، اموال بسیار و پناهگاهی برای معیشت می‌دادند. به همین خاطر بسیاری ازشیعیان و سیدان علوی، که با جور خلفای عباسیان مخالف بودند، به ساری یا آمل فرار می‌کردند. این سادات به مرور زمان مردم مازندرانی را که هنوز به زرتشت ایمان داشتند با دین اسلام آشنا کردند و طی مدتی سراسر مازندران به مذاهب مختلفت شیعه گرویدند. سلسله‌های مختلف به مذهب تشیع روی آوردند. نخستین مسجد جامع ساری پس از مرگ اسپهبد خورشید دابویی و سقوط حکومت وی در مهرماه ۱۴۰هجری شمسی، توسط مسلمانان و به امر ابوالخطیب بنیان نهاده شد.

رشد و ترقی ساری پس از قاجاریان بوده‌است. آغا محمد خان قاجار مراسم تاج گذاری اش پس از تصرف قفقازیه و سرکوب کلیه امرا و حکام داخلی و پذیرش اطاعت و فرمان خان قاجار از سوی کلیه نواحی به استثنای مشهد و خراسان که هنوز زیر فرمان شاهرخ میرزا و فرزندش نادر میرزا بود، آقا محمد خان زمان را برای تاجگذاری خود مناسب دید و در تهران به نام پادشاه ایران تاج گذاری کرد. نظام شهری نوین ساری از آن زمان باقی‌ مانده ‌است.

گفته می شود ساری نخستین شهر ایران بوده ‌است که ساخت راه‌آهن سراسری ایران از آنجا آغاز شده است . پس  از رضاشاه و در هنگام جنگ جهانی دوم به تصرف نیروهای شوروی در آمد و پس از جنگ جهانی نیز فرودگاه دشت نازساخته گردید .

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.