عمارت کلبادی ساری

عمارت کلبادی ساری

عمارت کلبادی ساری واقع در محله آب انبار نو به دستور سردار جلیل از امرای ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد.

امیر نصرت در جوانی فوت نموده و سردار بنا را به فرزند وی منوچهر خان بخشید.

عمارت کلبادی ساری که سبک معماری آن از تکایای دوره قاجاری است، دارای دو بخش عمده اندرونی و بیرونی است.

بنای اصلی آن به صورت شمالی، جنوبی در دو طبقه با نقشه مستطیل شکل ساخته شده است. هر طبقه دارای یک شاه نشین و دو رشته پلکان در دو سوی شاه نشین و اتاق هایی نیز در دو طرف آن بصورت قرینه است.

مصالح اصلی عمارت کلبادی از آجر و چوب و سفال می باشد و بام بنا تماما سفال پوش است. شاه نشین ، زیبا ترین و بزرگترین اتاق هر طبقه است که دارای تزیینات زیبایی از قبیل طاقچه ها و پنجره های ارسی و سقف چوبی زیبا و … که همگی جز تزیینات دوران قاجار می باشند. این اتاق بیشتر برای پذیرایی از بزرگان و میهمانان ویژه استفاده می شده است.
از ورودی که بگذرید، راهروی نسبتا باریکی را باید طی کنید تا به حیاط که با چند پله، پایین تر از سطح زمین قرار دارد برسید. وسط حیاط یک حوض چند ضلعی خواهید دید و باغچه هایی که در اطراف آن ساخته شده اند.

حمام عمارت کلبادی

خانه کلبادی علاوه بر یک حمام در درون خود حمامی دیگر نیز در ضلع شمالی دارد که در گذشته دارای دو ورودی از طریق کوچه آب انبار نو و خیابان 18 دی فعلی بوده ولی هم اکنون هر دو مسیر بسته شده و دسترسی به آن تنها از طریق حیاط شمالی خانه امکان پذیر است.

این حمام به دلیل مجاورت با خانه وزیری معروف به حمام وزیری است .

آدرس عمارت کلبادی

میدان ساعت ، خیابان انقلاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.