مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

بقاياى مجموعه تاریخی فرح آباد ساری به وسعت ۳۰ تا ۴۰ هکتار، در فاصله تقريبى ۲۸ کيلومترى راه اصلى ساري – فرح‌آباد و در فاصله دو کيلومترى ساحل درياى مازندران قرار دارد.

از مهم‌ترين بقاياى این شهر قدیمی ، مسجد و مدرسه قسمت‌هايى از يک پل، ديوار باقى مانده از يک قصر و حمام متعلق به دوره صفوى را مى‌توان نام برد. در گذشته به آن شهر طاهان میگفتند.

اين محل در زمان شاه عباس اول بندرى آباد و پررونق شده بود و به آن لقب دارالسرور داده شده بود ، شاه عباس با هدف تاسیس دارالسلطنه تابستانی صفویه به احداث این محل پرداخت. شاهان صفوي، بويژه شاه عباس، علاقه خاصي به اين محل داشته و همه ساله، تابستان، مدتي در اين شهر اقامت مي کردند. اين شهر در اواخر سلطنت شاه عباس دوم توسط روس‌ها به آتش کشيده شد و روس‌ها پس از کشتار همگانى و به آتش کشيدن کاخ جهان‌نما از راه دريا گرختند.

بناهاي مجموعه تاریخی فرح آباد ساری شامل کاخ، پل، مسجد، آب انبار، حمام، کاروانسرا، مدرسه، بازار و خيابان های متعددي بوده است که در اطراف رود تجن ساخته بودند. متأسفانه اين مجموعه در قرون اخير در اثر عوامل طبيعي، جنگل کاري و توسعه کشاورزي تخريب شده است، ولي آنچه از بقاياي آن مشاهده مي شود دلالت بر شکوه و زيبايي آن در عهد صفوي دارد.

مسجد جامع فرح آباد، سارى

ورودى مسجد در ضلع شمالى آن قرار دارد و سردر ورودى آن روزگارى مزين به کاشى‌هاى هفت رنگ بود. از مناره‌هاى اين مسجد تنها پايه‌هاى آن پابرجاست.

آب مورد استفاده اين مجموعه به وسيلهٔ جوى‌هاى روباز آجرى با شيب‌بندى ملايم از رودخانه تجن وارد حوض حياط مرکزى و آب مازاد از ضلع غربى آن خارج مى‌شد. از تزيينات مسجد نشانه‌هايى باقى است که مى‌توان به کاربندي، کاشى‌کارى و مقرنس‌کارى اشاره نمود.

کاخ جهان‌نما فرح آباد

کاخ جهان‌نما با توجه به عظمت معمارى و تلفيق هنر شرق و غرب که به صورت نقاشى روى ديوارهاى آن به کار رفته، به اين نام مشهور شده بود.

البته نقل قول های متفاوتی در خصوص این نام گذاری موجود است. یکی از آنها اینست که یکی از همسران شاه عباس به نام جهان، عمارتی را در فاصله دو کیلومتری این کاخ بنا کرد که الآن فقط یک تپه بسیار مرتفع تحت عنوان عمارت از آن باقی مانده و اهالی محل زمین های اطراف آن را تحت عنوان عمارت بن نامگذاری کرده اند. شاه عباس از برج های کاخ جهان نما، عمارت همسرش جهان را نظاره می کرد و به همین خاطر نام این کاخ را جهان نما گذاشته بود، تا ارادتی به همسرش نشان دهد.

دیگری آنکه برج و باروهای این کاخ بسیار بلند ساخته شده و چشم انداز بسیار وسیعی برای آن ایجاد کرده است. چون فضای اطراف کاخ باز بوده و عرصه طبیعت، دریا و جنگل و رودخانه و صحرا در اطراف آن وجود داشت، این تعبیر را به وجود آورد که از بالای برج های آن می توان جهان را نظاره کرد . بقاياى اين کاخ در قسمت شمالى مجموعه تاريخى فرح‌آباد و در غرب رودخانه تجن قرار دارد.

پل فرح آباد

پل آجرى نيمه ويران فرح‌آباد، به صورت شرقي-غربي، با ملات ساروج و آجر بر روى رودخانه تجن احداث شده بود. اين پل داراى هفت چشمه بود که امروزه به جز چند چشمه طاق، قسمت اعظم آن آسيب فراوان ديده است.

آدرس مجموعه تاریخی فرح آباد ساری

فرح آباد ، ۲۸ کيلومترى شمال ساری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.